Pierwsze kroki z Rode Wireless PRO
Wireless PRO to zestaw, który zawiera wszystko, czego potrzebujesz do bezprzewodowego nagrywania dźwięku o jakości nadawczej, w tym inteligentne etui ładujące, parę mikrofonów lavalier, osłony przeciwwiatrowe, klipsy magnetyczne i wszystkie niezbędne kable do podłączenia do większości urządzeń w tym laptopy, tablety i smartfony. Sam system składa się z pary nadajników i jednego odbiornika. Każdy nadajnik odbiera dźwięk za pomocą wbudowanego mikrofonu lub zewnętrznego mikrofonu lavalier, który można podłączyć za pomocą wejścia 3,5 mm. Dźwięk jest przesyłany bezprzewodowo do odbiornika, który łączy się z aparatem, smartfonem, komputerem lub innym urządzeniem nagrywającym przez USB C lub wejście 3.5 mm. Dźwięk można również nagrywać bezpośrednio do nadajników, co zapewnia maksymalną elastyczność i bezpieczeństwo.

Włączanie systemu Wireless PRO
Każdy nadajnik i odbiornik posiada przycisk "Ø", który działa jako przycisk zasilania, a także wykonuje różne inne funkcje. Wystarczy długo nacisnąć ten przycisk, aby włączyć lub wyłączyć urządzenia. Nadajniki Wireless PRO wyłączą się automatycznie po 15 minutach, jeśli nie są sparowane i nie nagrywają. Odbiornik nie wyłącza się jednak automatycznie.

Zrozumienie i poruszanie się po wyświetlaczu
Odbiornik Wireless PRO jest wyposażony w wyświetlacz LCD, który pokazuje najważniejsze informacje o poziomach dźwięku, łączności, stanie nagrywania i nie tylko. Umożliwia on również nawigację po różnych ustawieniach systemu. Aby poruszać się po tych opcjach, należy użyć lewego i prawego przycisku nawigacyjnego na odbiorniku, naciskając je krótko (krócej niż 1 sekundę) lub długo (1 sekundę lub dłużej).

Te trzy przyciski będą pełnić różne funkcje w zależności od tego, na którym ekranie aktualnie się znajdujesz, ale odpowiadają one symbolom ekranowym i ustawieniom, które są fizycznie najbliżej nich w celu szybkiej identyfikacji. Na przykład na ekranie regulacji wzmocnienia wyjściowego lewy przycisk nawigacyjny obniża poziom wzmocnienia, gdy znajduje się najbliżej symbolu "-" na ekranie, podczas gdy prawy przycisk nawigacyjny podnosi go, gdy znajduje się najbliżej symbolu "+".

Parowanie automatyczne urządzenia Wireless PRO
Po pierwszym włączeniu urządzenia Wireless PRO nadajniki i odbiornik zostaną automatycznie sparowane. W razie potrzeby można je również sparować ręcznie.

Parowanie ręczne Rode Wireless Pro
Gdy wszystkie urządzenia są włączone, naciśnij krótko prawy przycisk nawigacji na odbiorniku, aby przejść do ekranu pierwszego nadajnika, a następnie naciśnij długo prawy przycisk nawigacji, aby przejść do trybu parowania - na wyświetlaczu pojawi się komunikat "PAIR TX NOW". Włącz zasilanie jednego z nadajników i naciśnij krótko przycisk Ø, aby wejść w tryb parowania - dioda LED parowania na nadajniku zacznie szybko migać na niebiesko, aż zmieni kolor stale na niebieski po pomyślnym sparowaniu. Przejdź do następnej strony nadajnika na odbiorniku, naciskając krótko prawy przycisk nawigacji i powtórz proces dla drugiego nadajnika.

Aby rozłączyć nadajnik, naciśnij krótko prawy przycisk nawigacji na odbiorniku, aby przejść do ekranu żądanego nadajnika, a następnie naciśnij i przytrzymaj prawy przycisk nawigacji.

Uwaga: Po wykonaniu tej czynności konieczne będzie ręczne ponowne sparowanie nadajnika.

Parowanie w aplikacji RØDE Central
Po podłączeniu odbiornika Wireless PRO do komputera z uruchomioną aplikacją RØDE Central, możesz sprawdzić, czy nadajniki są aktualnie sparowane z odbiornikiem w prawej górnej części aplikacji. Jeśli nadajnik nie jest sparowany, włącz go, naciśnij krótko przycisk Ø, a następnie kliknij "sparuj" w aplikacji. W tym miejscu można również usunąć sparowanie nadajników.

Bateria i ładowanie
Odbiornik i nadajniki zawierają akumulator litowo-jonowy, który po pełnym naładowaniu może działać do siedmiu  godzin. Każdy nadajnik i odbiornik można ładować indywidualnie przez port USB-C urządzenia za pomocą komputera lub innego urządzenia ładującego USB, ale znacznie wygodniej jest korzystać z dołączonego inteligentnego etui ładującego.

Etui do ładowania
Dołączone etui ładujące może "przechowywać" więcej niż dwa pełne naładowania dla całego systemu (dwa nadajniki i jeden odbiornik) w celu przedłużonego użytkowania. Aby naładować Wireless PRO, wystarczy umieścić wszystkie trzy urządzenia w etui, upewniając się, że odbiornik jest umieszczony w gnieździe oznaczonym "RX".

Gdy etui ładujące nie jest podłączone do zasilania, jego dioda LED będzie świecić na niebiesko, gdy etui ładuje którekolwiek z umieszczonych w nim urządzeń. Naciśnięcie przycisku obok diody LED spowoduje wyświetlenie stanu wewnętrznej baterii. Dioda będzie świecić na zielono, gdy poziom naładowania jest wysoki, na pomarańczowo, gdy poziom naładowania jest niski, na czerwono, gdy poziom naładowania jest bardzo niski i będzie migać na czerwono, gdy poziom naładowania jest krytyczny. Jeśli w etui ładującym wyczerpie się bateria, można ją uzupełnić, jednocześnie ładując zamontowane nadajniki i odbiorniki, podłączając etui do źródła zasilania przez USB-C.

Uwaga: Gdy etui ładujące jest podłączone do niektórych komputerów (w tym niektórych MacBooków z procesorami Intel), może zostać wyświetlony komunikat o błędzie "Akcesoria USB wyłączone. Odłącz akcesorium zużywające zbyt dużo energii, aby ponownie włączyć urządzenia USB". Dzieje się tak, ponieważ komputery te nie są kompatybilne z jednoczesnym szybkim transferem danych i szybkim ładowaniem. Jeśli zobaczysz ten błąd, użyj standardowego kabla SC22 USB-C zamiast kabla SuperSpeed SC34.

Wskaźniki poziomu naładowania baterii
Wyświetlacz odbiornika Wireless PRO pokazuje poziom naładowania baterii każdego nadajnika, a także samego odbiornika, po lewej stronie ekranu głównego.

Każdy nadajnik posiada dedykowany wskaźnik LED poziomu naładowania baterii. Gdy poziom naładowania baterii jest niski, dioda LED zmieni kolor z zielonego na bursztynowy, a z bursztynowego na czerwony, gdy poziom naładowania jest bardzo niski. Dioda LED będzie migać na czerwono, gdy poziom naładowania baterii będzie krytyczny. Podczas ładowania dioda LED będzie migać na zielono, aż zmieni kolor na zielony po pełnym naładowaniu.

Podłączanie lub montaż Wireless PRO
Zarówno nadajnik, jak i odbiornik Wireless PRO posiadają zintegrowany klips. Można ich użyć do przymocowania nadajników do odzieży i innych przedmiotów, a odbiornik do zamocowania w zimnej stopce aparatu lub podobnego urządzenia, aby pewnie zamocować go na miejscu.

MagClip GO
Zestaw Rode Wireless PRO zawiera dwa klipsy MagClip GO, po jednym dla każdego nadajnika. Możesz użyć tego mocowania, aby uzyskać większą elastyczność podczas mocowania nadajnika Wireless PRO do odzieży. Wystarczy wsunąć klips MagClip GO (większy element) na klips Wireless PRO, aby go przymocować. Następnie należy umieścić nadajnik w wybranym miejscu na odzieży i użyć magnesu (mniejszy element) po drugiej stronie odzieży, aby go zamocować. Możesz również użyć MagClip GO, aby przymocować odbiornik do powierzchni magnetycznych, takich jak iPhone'y wyposażone w MagSafe.

Podłączanie zewnętrznego mikrofonu
Oprócz wbudowanych mikrofonów, nadajniki Wireless PRO posiadają również wejścia 3,5 mm do podłączania zewnętrznych mikrofonów, takich jak dołączone mikrofony Rode Lavalier II lub opcjonalne Rode z serii VideoMic. Po podłączeniu mikrofonu zewnętrznego, zastąpi on wbudowany mikrofon jako źródło sygnału wejściowego.

Złącza blokujące
Wejścia 3.5 mm na dwóch nadajnikach są wyposażone w gwinty blokujące dla mikrofonów wyposażonych w złącza blokujące, takie jak dołączony Lavalier II. Pozwala to na bezpieczne podłączenie mikrofonu, dzięki czemu nie można go przypadkowo odłączyć podczas użytkowania. Wystarczy włożyć mikrofon do gniazda 3,5 mm, a następnie przekręcić złoty pierścień blokujący zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby zabezpieczyć kabel na miejscu.

Podłączanie Wireless PRO do kamery
Odbiornik Wireless PRO można podłączyć przez wyjście TRS 3,5 mm lub przez USB C za pomocą dołączonych kabli (jeśli kamera ma wejście audio USB). Wystarczy podłączyć jeden koniec kabla do odbiornika Wireless PRO, a drugi koniec do wejścia audio kamery.

Jeśli korzystasz z wyjścia 3,5 mm, najpierw upewnij się, że tryb wzmocnienia wyjściowego jest ustawiony na "Ręczny", co jest ustawieniem domyślnym. Aby to zrobić, naciskaj prawy przycisk nawigacji, aż przejdziesz do ekranu trybu wzmocnienia, a następnie naciskaj lewy przycisk nawigacji, aby przełączać się między opcjami, aż pojawi się "Ręczny" (oznaczony ikoną "poziomu"). Można również użyć trybu wzmocnienia "Camera Preset" (oznaczonego ikoną kamery) - więcej informacji można znaleźć w sekcji "Camera Preset".

Podłączanie Wireless PRO do smartfona
Aby podłączyć Wireless PRO do smartfona lub tabletu, podłącz odbiornik za pomocą dołączonego kabla USB-C do Lightning lub USB-C do USB-C, w zależności od typu połączenia urządzenia.

Podłączanie Wireless PRO do komputera
Możesz także podłączyć Wireless PRO do komputera i używać go jako bezprzewodowego interfejsu audio. Aby to zrobić, wystarczy podłączyć odbiornik do portu USB komputera za pomocą dostarczonego kabla USB-C do USB-C, a następnie przejść do ustawień audio i wybrać "Wireless PRO RX" jako urządzenie wejściowe. To samo należy zrobić w dowolnym używanym oprogramowaniu audio. Jeśli komputer jest wyposażony tylko w port USB-A, użyj kabla USB-C na USB-A, takiego jak SC18.

Podłączenie do komputera jest również sposobem eksportowania nagrań z nadajników, dostosowywania ustawień i ładowania urządzeń. Aby to zrobić, umieść oba nadajniki i odbiornik w etui ładującym i użyj dołączonego kabla SuperSpeed USB-C, aby podłączyć etui do komputera. Pozwoli to na najszybsze możliwe prędkości transferu i naładuje etui ładujące i urządzenia Wireless PRO.

Podłączanie słuchawek lub zestawu słuchawkowego do odbiornika
Złącze TRRS 3,5 mm w odbiorniku Wireless PRO jest bardzo wszechstronne i umożliwia podłączenie do wielu różnych urządzeń wejściowych i wyjściowych audio, takich jak słuchawki i mikrofony.

Gdy wyjście 3,5 mm nie jest używane do podłączenia odbiornika do kamery (np. gdy korzystasz z wyjścia USB-C lub używasz tylko wbudowanej funkcji nagrywania nadajnika), możesz podłączyć słuchawki, takie jak NTH-100, do monitorowania dźwięku lub zestaw słuchawkowy, taki jak NTH-100M. Podłączenie zestawu słuchawkowego umożliwia zarówno monitorowanie dźwięku, jak i nagrywanie głosu za pomocą mikrofonu zestawu słuchawkowego.

Przed podłączeniem słuchawek lub zestawu słuchawkowego do odbiornika, upewnij się, że tryb wzmocnienia wyjścia jest ustawiony na "Słuchawki" lub "Zestaw słuchawkowy". Aby to zrobić, naciskaj prawy przycisk nawigacji, aż przejdziesz do ekranu trybu wzmocnienia, a następnie naciskaj lewy przycisk nawigacji, aby przełączać się między opcjami, aż wyświetlą się "słuchawki" lub "zestaw słuchawkowy", a następnie naciśnij przycisk prawy nawigacji, aby wybrać odpowiedni tryb. Po wybraniu można dostosować poziom wyjścia słuchawkowego, naciskając lewy przycisk nawigacji na ekranie głównym Wireless PRO, a następnie używając lewego i prawego przycisku nawigacji, aby dostosować głośność.

Korzystanie z osłon przeciwwietrznych
Nadajniki Wireless PRO są wyposażone w wysokiej jakości dookólne mikrofony pojemnościowe. Są to czułe mikrofony, które zostały zaprojektowane tak, aby odbierać dźwięk ze wszystkich stron z dużą szczegółowością. Podczas nagrywania na zewnątrz lub w wietrznym otoczeniu zaleca się korzystanie z dołączonych futrzanych osłon, które pomagają chronić kapsuły i redukują wszelkie szumy wiatru lub tła w nagraniu.

Wireless PRO jest dostarczany z trzema futrzanymi osłonami. Zostały one zaprojektowane tak, aby zapewnić wyjątkowo mocne połączenie i nie spadną z nadajników, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Aby je bezpiecznie przymocować, wyrównaj dwie białe kropki na osłonie przeciwwietrznej z czarnymi kropkami na nadajniku, a następnie pociągnij osłonę w dół i przekręć, aby zablokować ją na miejscu.

Tryby routingu
Wireless PRO może nagrywać trzy różne źródła dźwięku jednocześnie - dwa nadajniki i mikrofon zestawu słuchawkowego (RX Mic). Odbiornik wysyła sygnał stereo zarówno ze złącza USB-C, jak i 3,5 mm, zapewniając dwa dyskretne kanały audio do pracy, które można kierować do wyjścia na wiele różnych sposobów.

Uwaga: W menu routingu znajdują się również opcje konfiguracji kodu czasowego.

Domyślnie Wireless PRO będzie działać w trybie "Merged". Aby przełączyć się między trybem Merged i Split, naciśnij i przytrzymaj jednocześnie lewy i prawy przycisk nawigacyjny, aby przejść do menu routingu. W tym miejscu można przełączać się między dostępnymi trybami, naciskając krótko lewy przycisk nawigacji i wybierając żądany tryb za pomocą prawego przycisku nawigacji.

  • Tryb połączenia, tryb merged

W trybie "Merged" dwa nadajniki (i RX Mic, jeśli jest używany) są połączone w jedno zsumowane wyjście. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli używasz Wireless PRO w konfiguracji prezentacji na żywo lub używasz tylko jednego nadajnika i chcesz, aby dźwięk był nagrywany na obu kanałach urządzenia nagrywającego.

  • Tryb Split

W trybie Split wyjście każdego nadajnika jest nagrywane na oddzielnych kanałach (lewym i prawym) na wyjściu Wireless PRO. Oznacza to, że każdy kanał może być przetwarzany indywidualnie w postprodukcji, co świetnie sprawdza się w przypadku dwuosobowych wywiadów i innych scenariuszy nagrywania, w których trzeba mieć możliwość edycji i miksowania każdego źródła dźwięku niezależnie. Jeśli używasz mikrofonu nagłownego podłączonego do złącza 3,5 mm odbiornika (RX Mic), dźwięk z nadajników zostanie połączony z lewym kanałem wyjściowym, a mikrofon RX Mic zostanie przekierowany do prawego kanału.

  • Tryb kanału bezpieczeństwa

Gdy aktywowany jest tryb kanału bezpieczeństwa, Wireless PRO będzie również wysyłać drugi kanał audio o -10 dB niższy niż kanał główny. Jest to przydatne w przypadku, gdy źródło dźwięku nieoczekiwanie stanie się bardzo głośne, a dźwięk się zatnie, ponieważ posiadanie tego drugiego kanału oznacza, że będziesz mieć czystą kopię zapasową nagrania. Kanał bezpieczeństwa jest oznaczony ikoną niebieskiej tarczy i jest dostępny tylko w trybie łączenia. Po aktywacji wszystkie wejścia (zarówno nadajniki, jak i RX Mic) zostaną połączone do lewego kanału, a kanał bezpieczeństwa zostanie wyprowadzony do prawego kanału.

Sposób routingu w trybie Split
W trybie Split wyjście stereo (lewy/prawy) będzie skonfigurowane w różny sposób w zależności od tego, które wejścia są używane i które nadajniki są aktywnie sparowane. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca każdy możliwy tryb wyjścia w trybie Split, w zależności od podłączonego nadajnika (TX1 lub TX2), a także zestawu słuchawkowego lub mikrofonu lavalier podłączonego do odbiornika (RX Mic).

Trasmintery RX Mic Lewy kanał wyjściowy Prawy kanał wyjściowy
2 Nie TX1 TX2
2 Tak TX1 + TX2 RX Mic
1 Nie TX1 (jeśli włączony) TX2 (jeśli włączony)
1 Tak TX1 lub TX2 RX Mic
0 Tak Brak RX Mic

Regulacja trybów wzmocnienia i poziomów wzmocnienia
Wyjście 3,5 mm odbiornika Wireless PRO jest niezwykle elastyczne i umożliwia podłączenie do wielu różnych urządzeń. Aby to umożliwić, dostępnych jest kilka różnych trybów wzmocnienia, które wpływają na sposób ustawiania poziomów wzmocnienia.

Tryby wzmocnienia
Aby zmienić tryb, naciskaj prawy przycisk nawigacji, aż znajdziesz się na ekranie trybu wzmocnienia, naciskaj lewy przycisk nawigacji, aby przełączać się między opcjami, a następnie naciśnij prawy przycisk nawigacji, aby wybrać preferowany tryb. Dostępne są różne tryby wzmocnienia:

  • Ręczny

Jest to tryb domyślny i jest dostosowany do zapewnienia kamerom i innym podobnym urządzeniom odpowiedniego poziomu wzmocnienia, aby rejestrować wyraźne nagrania przy rozsądnym poziomie głośności. Poziom wzmocnienia można regulować w krokach co 3 dB.

  • Preset kamery

Po wybraniu tego trybu można przełączać się między dowolnymi ustawieniami kamery załadowanymi do urządzenia Wireless PRO.

  • Słuchawki

Odbiornik Wireless PRO posiada dedykowany wzmacniacz słuchawkowy, który można aktywować, zmieniając tryb wzmocnienia na "Słuchawki". Zwiększa to poziom wyjściowy, aby był odpowiedni do monitorowania dźwięku.

Uwaga: Poziom wzmocnienia wyjścia słuchawek będzie domyślnie ustawiony na niską wartość, aby zapewnić, że zawsze będzie na bezpiecznym poziomie do słuchania. Prawdopodobnie konieczne będzie zwiększenie poziomu, aby móc wyraźnie słyszeć dźwięk.

  • Zestaw słuchawkowy

Podobnie jak wyjście słuchawkowe, tryb wzmocnienia "Headset" wykorzystuje wzmacniacz słuchawkowy, ale umożliwia także przechwytywanie dźwięku z mikrofonu zestawu słuchawkowego.

Do wejścia RX Mic odbiornika można podłączyć dowolny mikrofon, taki jak np. lavalier. Ponieważ jednak jest to połączenie TRRS, należy użyć mikrofonu ze złączem TRRS, takiego jak SmartLav+, adaptera TRS do TRRS, takiego jak SC4, lub kabla TRS do TRRS, takiego jak SC7.

Uwaga: Do nagrywania dźwięku z mikrofonu zestawu słuchawkowego konieczne będzie użycie wyjścia USB, ponieważ wyjście 3,5 mm służy do podłączania zestawu słuchawkowego.

Regulacja poziomów wzmocnienia sygnału wyjściowego
Można zwiększyć lub zmniejszyć wzmocnienie wyjścia 3,5 mm odbiornika na ekranie regulacji wzmocnienia, umożliwiając dostosowanie poziomu dźwięku wysyłanego do kamery, zestawu słuchawkowego, słuchawek lub innego urządzenia.

Aby uzyskać dostęp do ekranu regulacji wzmocnienia, naciśnij lewy przycisk nawigacji na odbiorniku na ekranie głównym. Na tym ekranie lewy przycisk nawigacji zmniejsza poziom wzmocnienia sygnału wyjściowego, a prawy przycisk nawigacji zwiększa go. Jeśli jesteś w trybie ustawień kamery, przyciski nawigacji lewy/prawy będą przełączać się między różnymi załadowanymi ustawieniami kamery.

Uwaga: Ta regulacja wzmocnienia nie ma wpływu na cyfrowe wyjście USB Wireless PRO.

GainAssist i wzmocnienie sygnału wejściowego
Wireless PRO jest wyposażony w inteligentną technologię GainAssist, która automatycznie kontroluje poziomy mikrofonów, aby zapewnić ich idealne zrównoważenie. Dostępne są dwa różne tryby GainAssist, Auto i Dynamic, a także można je wyłączyć, aby umożliwić szczegółową kontrolę nad wzmocnieniem wejściowym (patrz następna sekcja). Wejście każdego nadajnika (niezależnie od tego, czy jest to wbudowany mikrofon, czy mikrofon zewnętrzny, taki jak Lavalier II) może mieć wybrane różne tryby, podobnie jak mikrofon zestawu słuchawkowego (RX Mic).

Zmiana ustawień GainAssist
Aby skonfigurować tryb GainAssist, naciskaj prawy przycisk nawigacji, aż dojdziesz do ekranu nadajnika, który chcesz dostosować. Naciśnij krótko lewy przycisk nawigacji, aby przełączać między trybami automatycznym i dynamicznym, lub naciśnij go długo, aby włączyć lub wyłączyć funkcję GainAssist.

  • Auto

Tryb Auto GainAssist zapewnia płynniejszy, bardziej spójny dźwięk, co może być lepsze w scenariuszu nagrywania, takim jak wywiad, w którym poziomy dźwięku często się zmieniają.

  • Dynamiczny

Tryb Dynamic GainAssist równoważy dźwięk, zachowując dynamikę, co skutkuje bardziej "naturalnym" dźwiękiem. Może to być lepsze w kontrolowanym środowisku nagrywania, gdzie nagrywany dźwięk jest bardziej równomierny.

Uwaga: GainAssist nie ma zastosowania do nagrań wewnętrznych.

Ręczne wzmocnienie sygnału wejściowego
Jeśli masz wyłączone ustawienie GainAssist dla nadajników lub mikrofonu RX, możesz ręcznie dostosować wzmocnienie wejściowe dla wbudowanego mikrofonu lub podłączonego mikrofonu zewnętrznego.

Aby wyłączyć funkcję GainAssist, naciśnij i przytrzymaj lewy przycisk nawigacji na ekranie wybranego nadajnika, aż opcja AUTO lub DYNAMIC zostanie zastąpiona poziomem dB. Na tym samym ekranie można ustawić poziom wzmocnienia wejściowego, naciskając krótko lewy przycisk nawigacji, a następnie regulując wzmocnienie w górę lub w dół (w krokach co 1 dB) za pomocą przycisków nawigacji lwey/prawy.

Konfiguracja Wireless PRO za pomocą RØDE Central
RØDE Central to łatwa w użyciu aplikacja towarzysząca dla Wireless PRO, dostępna na komputery Mac i Windows oraz urządzenia mobilne z systemami iOS i Android. Umożliwia konfigurację wszystkich ustawień Wireless PRO, dostęp do nagrań wewnętrznych (tylko na komputerze), parowanie i rozłączanie nadajników i odbiorników oraz aktualizację oprogramowania układowego.

Konfigurowanie trybów routingu w aplikacji RØDE Central
Po podłączeniu odbiornika Wireless PRO do komputera lub telefonu można wybierać między wszystkimi dostępnymi trybami routingu (a także trybami kodu czasowego, jeśli są włączone), klikając menu "Routing". Więcej informacji można znaleźć w sekcji "Tryby routingu".

Konfiguracja ustawień kamery w RØDE Central
W RØDE Central można wybrać z listy "ustawienia wstępne" dla szerokiej gamy popularnych modeli kamer. Te ustawienia wstępne automatycznie ustawiają poziomy wzmocnienia wyjścia Wireless PRO, aby jak najlepiej dopasować je do kamery, z którą są używane.

Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, podłącz odbiornik Wireless PRO do komputera i otwórz RØDE Central (pulpit). Kliknij "Gain Mode" i wybierz "Preset" z ikoną kamery. Teraz możesz kliknąć następny przycisk oznaczony "Preset", kliknąć przycisk "+" i wybrać producenta i model używanej kamery.

Na następnym ekranie znajdziesz link do przewodnika na temat konfigurowania ustawień audio kamery w celu optymalnego wykorzystania z Wireless PRO. Po wykonaniu tych instrukcji kliknij "Dodaj", aby załadować ustawienie wstępne do Wireless PRO. Powtórz ten proces, aby dodać inne ustawienia wstępne (do 10) dla innych kamer, których będziesz używać z Wireless PRO.

Wybieranie ustawień kamery na odbiorniku
Po załadowaniu zaprogramowanych ustawień kamery i przełączeniu Wireless PRO w tryb wzmocnienia zaprogramowanych ustawień kamery można przełączać się między zapisanymi ustawieniami, naciskając lewy przycisk nawigacji na odbiorniku na ekranie głównym, a następnie używając przycisków nawigacji lewy/prawy.

Wraz z wszelkimi zapisanymi ustawieniami kamery i niestandardowymi ustawieniami wstępnymi dostępna będzie również opcja "RØDE", która działa jako domyślne ustawienie wstępne. Poziom wzmocnienia tego ustawienia wstępnego można regulować w aplikacji komputerowej RØDE Central, klikając trzy kropki obok RØDE na liście ustawień wstępnych.

Pro Tip: Możesz także tworzyć własne ustawienia, wybierając "Własne" z listy producentów. W tym miejscu będziesz mógł nadać swojemu ustawieniu etykietę (która pojawi się na wyświetlaczu odbiornika Wireless PRO), ustawić poziom wzmocnienia i nadać mu opis w celu łatwego wyboru w RØDE Central.

Konfiguracja podświetlenia i ściemniania LED
Ekran odbiornika Wireless PRO jest wyposażony w podświetlenie, które można ustawić tak, aby automatycznie przyciemniało się po 10 sekundach bezczynności. Aby to włączyć, podłącz odbiornik do komputera lub telefonu, otwórz RØDE Central, a następnie przełącz ustawienie "Dim (Backlight)" na "Auto". Aby wyłączyć automatyczne przyciemnianie, przełącz je na "Off".

Możesz także dostosować jasność diod LED nadajnika, jeśli chcesz uzyskać bardziej dyskretny wygląd. Po podłączeniu nadajnika (nadajników) do telefonu lub komputera z uruchomioną aplikacją RØDE Central, kliknij przełącznik "LEDs", aby przełączać się między opcjami "Bright" i "Dim".

Konfiguracja przycisku Ø
Zarówno nadajniki, jak i odbiorniki są wyposażone w przycisk Ø, który po długim naciśnięciu służy do włączania i wyłączania danego urządzenia, ale można również skonfigurować każdy przycisk do wykonywania różnych funkcji krótkiego naciśnięcia.

  • Odbiornik (RX)

Marker - umieszcza znacznik w nagraniach pokładowych obu nadajników.
Record (Nagrywanie) - uruchamia lub zatrzymuje nagrywanie na pokładzie dla obu nadajników jednocześnie.

  • Nadajnik (TX)

Marker - umieszcza znacznik w nagraniu pokładowym tylko nadajnika, na którym naciśnięto przycisk.
Mute (Wycisz) - wycisza sygnał wysyłany z nadajnika do odbiornika (ale nie wpływa na nagrywanie na pokładzie).
Uwaga: Jeśli nadajnik nie jest sparowany, krótkie naciśnięcie przycisku Ø spowoduje przejście do trybu parowania.

Aktualizacja oprogramowania sprzętowego Wireless PRO za pomocą RØDE Central
Aby zaktualizować oprogramowanie sprzętowe Wireless PRO, umieść odbiornik i oba nadajniki w etui ładującym, podłącz je do komputera lub telefonu i otwórz RØDE Central. Jeśli dostępna jest nowa wersja oprogramowania sprzętowego dla Wireless PRO lub etui ładującego, pojawi się monit o aktualizację. Wystarczy kliknąć "Aktualizuj wszystko", aby rozpocząć proces i postępować zgodnie z instrukcjami.

Uwaga: Nadajniki i odbiornik Wireless PRO muszą mieć co najmniej 15% baterii, aby rozpocząć proces aktualizacji. Oprogramowanie sprzętowe etui ładującego nie może być aktualizowane za pomocą mobilnej wersji aplikacji Central.

Nagrywanie na pokładzie i 32-bitowy Float
Oba nadajniki Wireless PRO posiadają wbudowaną funkcję nagrywania, z których każdy może nagrać ponad 40 godzin 32-bitowego dźwięku pływającego z wbudowanego mikrofonu lub dowolnego zewnętrznego mikrofonu podłączonego do wejścia 3,5 mm. Oznacza to, że w przypadku chwilowego zaniku sygnału bezprzewodowego lub przycięcia dźwięku z kamery, zawsze będziesz mieć dostęp do czystego dźwięku zapasowego. Możesz także użyć nagrań z wbudowanego mikrofonu jako głównego źródła dźwięku, jeśli wolisz nie nagrywać na kamerę.

Uwaga: Funkcja GainAssist nie ma zastosowania do nagrań z kamery.

Nagrania w 32-bitowym formacie float.
Pliki audio z 32-bitową głębią bitową są w stanie reprezentować bardzo szeroki zakres poziomów głośności bez problemów, które są zwykle związane z nagrywaniem bardzo głośnego lub cichego dźwięku.

Nagranie nie będzie zniekształcać ani przycinać się podczas przechwytywania głośnych dźwięków, nawet jeśli przekroczy 0 dB, a 32-bitowy format float oferuje niesamowitą klarowność, umożliwiając wzmocnienie cichszych nagrań w postprodukcji bez wprowadzania szumów. Oznacza to, że za każdym razem można uzyskać doskonały dźwięk, bez konieczności ustawiania wzmocnienia lub dostosowywania ustawień.

Uwaga: 32-bitowy format float ma zastosowanie tylko do wbudowanych nagrań Wireless PRO, co oznacza, że korzyści te nie będą miały zastosowania do dźwięku nagranego w kamerze.

Wbudowane tryby nagrywania
Istnieją dwa różne tryby nagrywania w nadajnikach Wireless PRO, które można skonfigurować za pomocą RØDE Central - Ręczny i Zawsze.

  • Ręczny (Manual): W tym trybie nagrywanie jest uruchamiane i zatrzymywane po naciśnięciu przycisku nagrywania na nadajniku.
  • Zawsze (Always): W tym trybie wbudowane nagrania będą zawsze uruchomione, jeśli nadajnik jest włączony, nawet jeśli nie jest sparowany lub podłączony do odbiornika.

Można również nacisnąć przycisk Ø odbiornika, aby rozpocząć i zatrzymać nagrywanie na nadajnikach w trybie "Nagrywanie" (więcej informacji można znaleźć w sekcji "Konfigurowanie przycisku Ø").

Uwaga: W przypadku nadajników w trybie nagrywania "Ręczny" użycie przycisku Ø odbiornika spowoduje rozpoczęcie lub zatrzymanie nagrywania, podobnie jak dedykowany przycisk nagrywania nadajnika. Jednak w przypadku nadajników w trybie nagrywania "Zawsze" naciśnięcie przycisku Ø odbiornika spowoduje rozpoczęcie nowego nagrania.

Jak eksportować nagrania pokładowe
Istnieją dwie metody eksportowania nagrań na komputer z nadajników Wireless PRO. Możesz szybko skopiować pliki bezpośrednio z nadajników (eksport bezpośredni) lub użyć RØDE Central. Chociaż bezpośrednie eksportowanie nagrań na pulpit jest szybsze, korzystanie z RØDE Central zapewnia dostęp do umieszczonych znaczników wraz z różnymi opcjami eksportu, takimi jak możliwość normalizacji dźwięku i zmiany formatu pliku, częstotliwości próbkowania, głębi bitowej i głośności.

  • Bezpośredni eksport WAV

Aby bezpośrednio wyeksportować nagrania, zacznij od umieszczenia Wireless PRO w etui ładującym i podłączenia etui do komputera za pomocą dołączonego kabla SuperSpeed USB-C. Nadajnik(i) Wireless PRO pojawi(ą) się na komputerze jako wyjmowane urządzenie, podobnie jak każdy inny dysk twardy lub urządzenie pamięci masowej USB. W tym miejscu można szybko skopiować nagrane pliki do komputera.

Uwaga: Podczas eksportowania nagrań przy użyciu tej metody, pliki zostaną zapisane w oryginalnym 32-bitowym formacie WAV (więcej informacji można znaleźć w sekcji "Jak dostosować lub znormalizować 32-bitowe pliki Float").

  • Eksportowanie nagrań pokładowych za pomocą RØDE Central

Aby wyeksportować nagrania za pośrednictwem RØDE Central, umieść Wireless PRO w etui ładującym i podłącz etui do komputera za pomocą dołączonego kabla SuperSpeed USB-C. Otwórz RØDE Central i kliknij nadajnik (TX) po lewej stronie, z którego chcesz wyeksportować dźwięk. Nagrania zostaną wyświetlone chronologicznie w lewej kolumnie od najnowszych do najstarszych.

Po kliknięciu na nagranie, na osi czasu w górnej części oprogramowania pojawią się dane dotyczące kształtu fali, a także informacje o wszelkich przerwach w dźwięku lub znacznikach (więcej na ten temat wkrótce). W prawym dolnym rogu znajduje się szereg ustawień eksportu dla wybranych nagrań, które można dostosować przed kliknięciem przycisku eksportu.

Uwaga: Zobacz sekcję "Eksport wsadowy i wybór eksportu", aby dowiedzieć się, jak eksportować wiele nagrań lub fragmentów nagrań jednocześnie.

Jak dostosować lub znormalizować 32-bitowe pliki Float
Normalizacja dźwięku to proces, który dostosowuje poziom głośności całego nagrania, tak aby jego najgłośniejszy punkt znajdował się na określonym poziomie głośności (zazwyczaj na poziomie 0 dB lub poniżej, aby uniknąć przycięć lub zniekształceń). Większość programów do edycji może normalizować dźwięk za pomocą funkcji automatycznej.

Istnieją dwa sposoby normalizacji 32-bitowych plików audio float, jeśli dźwięk jest zbyt cichy lub został przycięty: w RØDE Central lub w oprogramowaniu do edycji.

  • Za pomocą RØDE Central

Podczas eksportowania za pomocą RØDE Central, wybierz "Custom" z pierwszego menu rozwijanego w ustawieniach eksportu, a następnie wybierz "24 bity PCM" z listy rozwijanej "Bit Depth", a następnie kliknij "Export" - spowoduje to automatyczną normalizację 32-bitowych plików float i wyeksportowanie ich jako plików 24-bitowych, gotowych do użycia.

  • Korzystanie z oprogramowania do edycji

Niezależnie od tego, czy nagrania zostały bezpośrednio skopiowane z nadajników Wireless PRO, czy wyeksportowane jako 32-bitowe pliki float z RØDE Central, należy je znormalizować w oprogramowaniu do edycji. Po zaimportowaniu do oprogramowania można po prostu dostosować głośność klipu audio lub użyć funkcji normalizacji oprogramowania, aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność nagrania.

32-bitowe oprogramowanie wideo i audio kompatybilne z Float:

  • DaVinci Resolve
  • Adobe Premiere Pro
  • Final Cut Pro
  • Reaper
  • Ableton Live
  • Adobe Audition
  • Audacity
  • Pro Tools

Znaczniki, markery
Na wykresie fali (waveform) wyświetlane są wszystkie znaczniki "upuszczone" w nagraniu. Oznaczają one znaczniki użytkownika, które zostały ręcznie usunięte (zielone znaczniki), porzucenia (czerwone znaczniki) i obszary porzucenia (czerwone sekcje). Jest to przydatne do dokładnego określenia sekcji audio, którą należy wyeksportować.

Jeśli nagranie zawiera jakiekolwiek ręcznie umieszczone znaczniki, obok nazwy pliku pojawi się rozwijana strzałka - kliknięcie tej strzałki pokazuje każdą sekcję jako osobny "rozdział", umożliwiając szybką nawigację i wybór sekcji większego pliku.

  • Znaczniki: Możesz ręcznie upuścić znacznik w nagraniu w dowolnym momencie za pomocą odbiornika lub nadajników (więcej informacji można znaleźć w sekcji "Konfigurowanie przycisku Ø"). Znaczniki użytkownika są wyświetlane jako zielone flagi w RØDE Central. Oprócz pojawiania się na wykresie, znaczniki użytkownika są indeksowane w rozwijanym menu pod każdym nagraniem. Kliknięcie
    znacznika powoduje przejście do danej sekcji nagrania.

  • Zanik sygnału: Jeśli jakość sygnału bezprzewodowego między nadajnikiem a odbiornikiem spadnie poniżej dopuszczalnego zakresu podczas nagrywania, znacznik zostanie automatycznie umieszczony w wewnętrznym nagraniu, aby oznaczyć zanik sygnału. Są one wyświetlane jako czerwone flagi.

  • Regiony zaniku sygnału: Jeśli w ciągu 10 sekund wystąpi kilka zaników sygnału, zostanie to wyświetlone jako obszar zaniku sygnału, a nie wiele linii znaczników połączonych razem.

Eksport nagrań
Oprócz możliwości eksportowania pojedynczych nagrań, można eksportować wiele plików jednocześnie, zaznaczając pole obok dowolnego nagrania i klikając "Eksportuj zaznaczenie".

Możesz także wyeksportować określoną sekcję nagrania, klikając prawym przyciskiem myszy i przeciągając narzędzie wyboru w dowolnym miejscu na wykresie, aby podświetlić potrzebny region, a następnie klikając "Eksportuj zaznaczenie". Można również wyeksportować sekcję między dwoma znacznikami, klikając strzałkę rozwijaną obok nagrania zawierającego znaczniki, wybierając jeden ze znaczników, a następnie klikając "Eksportuj zaznaczenie".

Usuwanie nagrań
Po zapełnieniu pamięci nadajnika nowe nagrania zaczną nadpisywać najstarsze nagrania. Po zakończeniu sesji nagrywania warto wyeksportować cały dźwięk, a następnie usunąć pliki z Wireless PRO, aby upewnić się, że nie utracisz żadnego dźwięku, którego nie zapisałeś.

Kliknięcie przycisku ustawień nadajnika w RØDE Central pozwoli ci zobaczyć, ile miejsca pozostało i masowo usunąć wszystkie nagrania z nadajnika.

Uwaga: Nie można usuwać nagrań pojedynczo.

Używanie kodu czasowego z Wireless PRO
Timecode to system synchronizacji mediów, który został zaprojektowany w celu idealnej synchronizacji wszystkich nagrań audio i wideo. Kod czasowy nie tylko oszczędza czas w procesie edycji, zwłaszcza podczas pracy z wieloma kamerami i rejestratorami dźwięku, ale także staje się pojedynczym źródłem prawdy do odwoływania się do określonych scen, momentów lub znaczników czasu w projekcie.

Kod czasowy działa zasadniczo poprzez oznaczanie każdego klipu dokładnym czasem jego rozpoczęcia. Te czasy są dokładne co do klatki, co oznacza, że klipy mogą być idealnie wyrównane z dokładnością do ułamka sekundy, nawet jeśli urządzenia rozpoczęły lub zakończyły nagrywanie w różnym czasie.

Jak działa kod czasowy z Wireless PRO
Wireless PRO wykorzystuje standard kodu czasowego SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers) z kodowaniem LTC (Linear Timecode), który jest obecnie najczęściej używanym formatem. Odbiornik Wireless PRO działa jako "źródło" w konfiguracji kodu czasowego, co oznacza, że kod czasowy jest generowany przez Wireless PRO i odbierany przez inne urządzenia "synchronizujące", takie jak kamery i rejestratory audio.

Wireless PRO wysyła informacje o kodzie czasowym jako sygnał audio. Jeśli kamera akceptuje kod czasowy, nagra te dane bezpośrednio do plików wideo, ale jeśli nie, nadal można nagrać ten sygnał audio kodu czasowego do mikrofonu kamery lub wejścia aux, tak jak w przypadku mikrofonu - ten dźwięk jest następnie rozpoznawany jako kod czasowy w oprogramowaniu do edycji.

Odbiornik Wireless Pro (RX) automatycznie wyśle kod czasowy do nadajników (TX), więc nagrania na nadajnikach będą miały wbudowany kod czasowy i będą idealnie zsynchronizowane, ale musisz nagrać kod czasowy na kamerę (kamery), aby pliki wideo również zawierały te informacje o synchronizacji.

Włączanie kodu czasowego
Aby włączyć kod czasowy dla Wireless PRO, podłącz odbiornik (RX) do komputera lub telefonu i otwórz RØDE Central. W Rode Central kliknij "Wireless PRO RX" w menu po lewej stronie, włącz ustawienie "Timecode" i kliknij menu "Timecode Modes". Tutaj zobaczysz listę dostępnych trybów kodu czasowego (wyjaśnionych szczegółowo poniżej) - kliknij przełącznik "Pokaż tryb w Wireless PRO" dla dowolnego trybu, do którego chcesz mieć dostęp w systemie Wireless PRO, a następnie kliknij "Zastosuj".

Uwaga: Aby urządzenie Wireless PRO mogło aktywnie generować kod czasowy, odbiornik (RX) musi być włączony. Jeśli odbiornik wyłączy się, rozłączy parowanie lub znajdzie się poza zasięgiem, kod czasowy nadajników będzie nadal "działał swobodnie", dopóki nie wykryją ponownie odbiornika, w którym to momencie zostaną płynnie ponownie zsynchronizowane. Aby nagrania na pokładzie zawierały informacje o kodzie czasowym, należy najpierw włączyć kod czasowy za pomocą RØDE Central, a nagrania należy rozpocząć, gdy nadajniki są sparowane z odbiornikiem.

  • Tryb kodu czasowego 1 (3,5 mm i USB, Tryb Połączony (Merged))

Jest to najprawdopodobniej tryb, który będzie pasował do Twojej konfiguracji. W trybie 1 sygnał audio z obu nadajników zostanie zsumowany i wysłany do lewego kanału wyjścia odbiornika, a sygnał kodu czasowego zostanie wysłany do prawego kanału wyjścia odbiornika (zarówno przez wyjście 3,5 mm, jak i USB). Oznacza to, że kamera będzie odbierać informacje o kodzie czasowym na prawym kanale, a dźwięk na lewym kanale.

  • Tryb kodu czasowego 2 (USB z zestawem słuchawkowym, Tryb Split)

Tryb 2 jest przeznaczony do sytuacji, gdy zestaw słuchawkowy jest podłączony do wyjścia TRRS 3,5 mm odbiornika i chcesz przechwytywać dźwięk z obu nadajników i mikrofonu zestawu słuchawkowego na oddzielnych kanałach. W tym trybie dźwięk z mikrofonu zestawu słuchawkowego będzie przesyłany przez USB w lewym kanale, a prawy kanał będzie zawierał informacje o kodzie czasowym. Każdy nadajnik będzie przechwytywał dźwięk jako nagrania na pokładzie, a wszystkie trzy źródła wejściowe zostaną zsumowane i wysłane do wyjścia 3,5 mm odbiornika, dzięki czemu można monitorować wszystkie źródła w zestawie słuchawkowym.

  • Tryb kodu czasowego 3 (USB z zestawem słuchawkowym, tryb połączenia (Merged))

Tryb 3 działa identycznie jak tryb 2, z wyjątkiem tego, że dźwięk wysyłany do lewego kanału wyjścia USB będzie zsumowanym wyjściem wszystkich trzech mikrofonów (TX1, TX2 i mikrofonu zestawu słuchawkowego), a nie tylko mikrofonu zestawu słuchawkowego.

  • Tryb kodu czasowego 4 (USB z monitorowaniem, tryb połączenia (Merged))

Tryb 4 jest taki sam jak tryb 3, z wyjątkiem tego, że jest zoptymalizowany do monitorowania za pomocą słuchawek zamiast zestawu słuchawkowego (tj. nie ma wejścia mikrofonu zestawu słuchawkowego). Wyjście USB zawiera zsumowane wyjście z obu nadajników (TX1 i TX2) na lewym kanale oraz informacje o kodzie czasowym na prawym kanale. Pozostawia to wyjście 3,5 mm odbiornika dostępne do podłączenia słuchawek w celu monitorowania dźwięku.

  • Tryb kodu czasowego 5 (tylko kod czasowy / synchronizacja Jam)

Tryb 5 wysyła informacje o kodzie czasowym na lewym i prawym kanale wyjścia USB i 3,5 mm TRRS odbiornika. Podczas gdy pierwsze cztery tryby dostarczają zarówno audio, jak i kod czasowy przez wyjścia odbiornika, ten tryb wysyła tylko kod czasowy - to sprawia, że jest to preferowany tryb, jeśli odbiornik Wireless PRO jest podłączony do dedykowanego portu kodu czasowego kamery, jeśli taki posiada.

Tryb ten umożliwia wykorzystanie odbiornika Wireless PRO jako "źródłowego" zegara do synchronizacji wielu kamer lub innych urządzeń. Osiąga się to poprzez "synchronizację zacięć", która polega na tymczasowym podłączeniu odbiornika Wireless PRO do każdego z urządzeń w celu zsynchronizowania wewnętrznego generatora kodu czasowego każdego urządzenia.

Jeśli kamera nie rozpoznaje sygnału kodu czasowego wysyłanego do dedykowanego portu kodu czasowego, spróbuj zwiększyć poziom wzmocnienia wyjściowego w odbiorniku Wireless PRO - niektóre kamery wykrywają tylko bardzo głośne sygnały.

Uwaga: Korzystanie z metody jam sync może skutkować bardzo niewielkimi wahaniami synchronizacji między urządzeniami w czasie (określanymi jako "dryft"), ponieważ ich wewnętrzne generatory nie są idealnie dopasowane. W związku z tym zalecamy wykonywanie synchronizacji z zacięciem co około cztery (4) godziny lub po każdym wyłączeniu zasilania kamer, aby zapewnić dokładną synchronizację klatek.

Liczba klatek na sekundę
Przed rozpoczęciem nagrywania z użyciem kodu czasowego ważne jest, aby ustalić liczbę klatek na sekundę, z jaką będziesz nagrywać swój projekt i ustawić kod czasowy tak, aby do niej pasował. Stanowi to podstawę do tego, jak kod czasowy śledzi czas, a jeśli nie pasuje do materiału filmowego, wypadnie z synchronizacji lub w ogóle się nie zsynchronizuje.

Jeśli wybrana liczba klatek na sekundę jest wyższa niż dostępne na poniższej liście, wybierz opcję, która idealnie pasuje do liczby klatek na sekundę projektu (np. podczas nagrywania w 47,96 kl./s wybierz 23,98 kl./s).

  • 23,98 kl.
  • 24 kl.
  • 25 kl.
  • 29,97 DF (Drop Frame)
  • 29.97
  • 30 kl./s

Uwaga: Niektóre kamery oferują częstotliwość odświeżania 29,97 bez określenia, czy jest to drop frame - w takim przypadku należy sprawdzić dokumentację kamery, aby określić, jaki to format.

Czas rzeczywisty
Można wybrać generowanie kodu czasowego Wireless PRO w "czasie rzeczywistym" lub w trybie "ciągłym", w którym wybiera się punkt początkowy. Tryb czasu rzeczywistego odzwierciedla rzeczywisty czas w danym regionie (określony w sekcji "Zegar i czas urządzenia" w RØDE Central) i będzie wyświetlany jako czas 24-godzinny z sekundami i ramkami w formacie HH:MM:SS:FF. Na przykład "14:34:42:12" oznacza godzinę 14:34, 42 sekundy i 12 ramek.

Jeśli wyłączysz czas rzeczywisty, kod czasowy Wireless PRO rozpocznie ciągłe odliczanie od określonego momentu, który jest ustalany przez naciśnięcie przycisku "Reset" w RØDE Central.

Podłączanie Wireless PRO do kamery w celu uzyskania kodu czasowego
Jeśli używasz kamery lub innego urządzenia, które nie ma dedykowanego portu kodu czasowego lub nie akceptuje kodu czasowego, musisz nagrać informacje o kodzie czasowym jako dźwięk do wejścia mikrofonowego, w taki sam sposób, w jaki nagrywasz dźwięk z mikrofonu. W tym celu należy użyć dołączonego kabla SC2 3,5 mm-3,5 mm wraz z dowolnym trybem kodu czasowego Wireless PRO.

Uwaga: Niektóre kamery są wyposażone w dedykowane porty kodu czasowego, w którym to przypadku należy użyć trybu kodu czasowego nr 5. Jeśli port nie jest wyposażony w standardowe złącze TRS 3,5 mm, będziesz potrzebować adaptera, aby podłączyć wyjście 3,5 mm odbiornika Wireless PRO do zastrzeżonego formatu używanego przez kamerę. Jeśli kamera nie rozpoznaje sygnału kodu czasowego wysyłanego do dedykowanego portu kodu czasowego, spróbuj zwiększyć poziom wzmocnienia wyjściowego w odbiorniku Wireless PRO - niektóre kamery wykrywają tylko bardzo głośne sygnały.

Synchronizacja obrazu i dźwięku w oprogramowaniu do montażu
Proces synchronizacji plików wideo i audio w oprogramowaniu do edycji różni się w zależności od tego, czy kamera rozpoznaje kod czasowy, czy nie. Jeśli nie, będziesz musiał polegać na oprogramowaniu do edycji, aby zinterpretować informacje o kodzie czasowym audio i zastosować je do metadanych pliku wideo. Niestety, ani Premiere Pro, ani Final Cut Pro nie potrafią tego zrobić, więc musisz najpierw użyć oprogramowania, które to robi (zalecamy DaVinci Resolve), aby wyrównać pliki na osi czasu, a następnie przenieść te dane osi czasu do preferowanego oprogramowania.

Uwaga dotycząca ograniczeń kodu czasowego
Kamery i inne urządzenia nagrywające różnią się sposobem obsługi wewnętrznej synchronizacji plików wideo i audio, a także sposobem akceptowania kodu czasowego, co może mieć pewne konsekwencje dla synchronizacji kodu czasowego.

Podczas gdy system Wireless PRO jest doskonale zsynchronizowany wewnętrznie między odbiornikiem a nadajnikami, istnieje niewielka szansa, że obraz i dźwięk mogą być zsynchronizowane w niewielkim stopniu, w zależności od szerokiego zakresu zmiennych w innym używanym sprzęcie (ta rozbieżność może wynosić 1 lub 2 klatki w skrajnych przypadkach).

Nawet mając to na uwadze, nadal znacznie szybciej jest użyć kodu czasowego do synchronizacji plików, a następnie dostosować je o klatkę lub dwie. Zalecamy nagranie klaśnięcia, które będzie widoczne i słyszalne na wszystkich urządzeniach do nagrywania wideo i audio. Po zsynchronizowaniu plików za pomocą kodu czasowego można go użyć jako punktu odniesienia do przesunięcia wideo lub audio, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Oferta urządzeń z rodziny RODE Wireless

Podziel się tym postem